Czyli czym jest deska bez wiosła i zarazem czym jest wiosło bez deski?
Wielu z Nas myśląc o SUPowaniu podczas wakacji, nowych trasach czy treningu zwraca szczególną uwagę na rodzaj, dobór deski. Czy w tych zakupach zastanawiacie się nad wiosłem – Naszym pędnikiem, „trzecią dłoń” czy sterem?
Pływając na desce jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Wiosło powinno nam w pływaniu pomagać, a nie przeszkadzać bądź męczyć. Mało kiedy zwraca się uwagę na parametr wiosła w początkowych etapach przygody z SUPem.
Dlatego w poniższym tekście chcielibyśmy spróbować pomóc i zarazem poruszyć temat wiosła oraz jakimi pytaniami kierować się podczas jego doboru.
Przygodę z wiosłem proponowalibyśmy zacząć od zwrócenia uwagi na zakres długości (zaznaczony na zdjęciu poniżej).
Czy wiesz jaka długość wiosła powinna Ci pasować do pływania na SUPie? Temat szczególnie wrażliwy dla osób wysokich oraz dzieci.
Błędy sylwetkowe w pływaniu bardzo często zaczynają się właśnie przez za krótkie wiosło, przez co przybieramy nienaturalną bądź przechylona na jedną stronę sylwetkę.
Dobrze dobrane wiosło pod wzrost i zasięg, to podstawa udanego pływania.
Wiele oferowanych wioseł ma zakres 180 – 212 cm bądź 215 cm. Pamiętajmy, że długość wiosła jest indywidualna w zależności od wzrostu osoby pływającej ale dobrze jest bazować na następującym wzorze: długość wiosła = wyprostowana ręka, zgięta w nadgarstku dłoń opierająca się na uchwycie. Przykładowo osoba o wzroście 183 cm powinna mieć ok 211-212 cm.
Zwróćmy uwagę aby dobierając wiosło dla Naszego wzrostu nie było ono na maksymalnym wyciągnięciu – często dostawcy robią oznaczenia maksymalnego wyciągnięcia uchwytu, jednak sugerujemy aby zawsze dodatkowy cm bezpieczeństwa zostawić.
Co zrobić gdy mam wzrost ok 184 cm i więcej? Szukajcie wiosła z zakresem do 225 cm komfort pływania będzie znacznie większy bez uszczerbku na kręgosłupie.
Odnośnie dzieci są często dedykowane pod nie wiosła. Jeżeli sytuacja będzie determinowała do używania tzw. dorosłego wiosła, starajmy się tak dobrać aby dolna wartości zasięgu była jak najniższa.
Następnym punktem weryfikacji wiosła powinna być odpowiedź na nasze możliwości transportowe.
W ogłoszeniach reklamujących wiosła widzimy informacje dwuczęściowe, trzyczęściowe i sporadycznie jednoczęściowe. Przytoczone informacje bardzo często wpływają na komfort pływania oraz stabilność wiosła, jednak największy wpływ ma to na kwestie transportowe. Jeżeli wiemy, że Nasz SUP będzie podróżował w torbie do tego przeznaczonej i chcielibyśmy aby wiosło zawsze w tej torbie było, jesteśmy skazani na wiosło trzyczęściowe (poniżej zdjęcie).
Wiosło dwuczęściowe nie zapakujemy do bagażnika aut osobowych – najczęściej skazane jest na podróż między pasażerami. Jeżeli mowa o mniejszych autach, to będzie trudność zmieścić w pojeździe w sposób bezpieczny.
Jeżeli myślimy o ciągnięciu deski w walizce i trzymaniu wiosła w ręce – można, (jednak wygodne jest to na krótkich odcinkach) bądź mamy busa czy auto z dużym bagażnikiem, wtedy rozpatrujmy wiosła dwu lub jednoczęściowe.
Tak jak wspominaliśmy to tylko kwestia transportowa.
Jeżeli odczuwasz znacząca różnicę między wiosłem dwuczęściowym, a trzyczęściowym to zrobisz wszystko aby je przewieźć. Zaznaczamy ten aspekt w rozważaniach przed zakupem wiosła.
Warto wspomnieć o poruszonym już aspekcie stabilności wiosła, a więc różnica miedzy trzyczęściowym a dwuczęściowym wiosłem. Nie ma co ukrywać, że różnica występuje. Im dłużej pływamy i nasze ruchy wiosłem są stabilniejsze, to mocne wiosło dwuczęściowe będzie dawało nam więcej radości – lepsze uczucie prowadzenia wiosła.
Warto zwrócić uwagę, że w wiosłach trzyczęściowych niskiej jakości po pewnym czasie użytkowania element łączący „w połowie wiosło” może ulec wyrobieniu się, utrata uczucia, że jest całością, pojawi się uczucie giętkości w miejscu łączenia. Przy zakupie trzyczęściowego wiosła sugerujemy zwrócić szczególną uwagę na staranność elementów i ich pasowanie oraz sposób mocowania elementu w elemencie (zaznaczone poniżej).
Gdzie chcemy pływać deską SUP?
To jedno z istotniejszych pytań, pod wybór wiosła. Każdy akwen w pływaniu deską SUP ma swoją charakterystykę, gdzie wiosło może nam stać się sprzymierzeńcem.
Jeżeli mamy chęć wypraw na SUP po rzekach, na których będzie pojawiał się bystry nurt, powalone drzewa to jedynym wiosłem, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest wiosło wykonane z aluminium.
Związane jest to ze stylem pływania i radzenia sobie z przeszkodami.
Wiosło aluminiowe jest w tego przypadkach spływach nasza trzecią ręką, nogą - musi być wytrzymałe. Fakt są i minusy takiego wiosła – większa waga oraz możliwość nabrania wody i utonięcia jednak bezpieczeństwo wynikające z pewności wiosła, które w takim typie pływania nas nie zawiedzie przezwycięża.
Sugerowalibyśmy pod taki typ spływu wybrać wiosło dwuczęściowe – zwiększające stabilność.
Tu mała dygresja, jeżeli chcielibyśmy zabezpieczyć wiosło przed jego utonięciem sugerujmy zakup bojki na wiosło.
Przy pływaniu po jeziorach czy rzekach żeglugowych prosimy zwróćcie uwagę na wagę wiosła, a więc materiał z jakiego wiosło zostało wykonane.
Bez wątpienia im lżejsze wiosło tym będzie nam łatwiej. Mniejszy ciężar w rękach pozwoli utrzymać wiosło, w dłuższym dystansie pływanie oraz w momentach zależnych od nas zintensyfikować wiosłowanie. W takiego typu pływaniach zwróćmy uwagę czy kształt drążka z chwytem jest dla Nas wygodny.
Jedni wolą grubszy inni chudszy – uwarunkowanie od Naszej dłoni, upodobań. Szukajcie wiosła, które będzie Wam dobrze leżeć w rękach.
Dla tego typu miejsc do wycieczek na SUPie wioseł na rynku jest bardzo dużo i wybór odpowiedniego wiosła zależy od Naszych preferencji/budżetu.
Wiosła o wadze 700 – 800 g są już dobrymi wiosłami. Następnym parametrem w tego typ wyprawach jest powierzchnia pióra (część wiosła zanurzona w wodzie).
Sprawa tutaj jest zróżnicowana i zależna od umiejętności, charakteru pływania SUPem. Pamiętajmy, że większa powierzchnia pióra pozwala lepiej trzymać tor pływania oraz daję większe odepchnięcie przy większym wkładzie siły.
Przy rekreacyjnym pływaniu jest bardziej przyjazne dla SUPerów z mniejszymi umiejętnościami.
W ostatniej grupie odnośnie miejsca pływania wyróżniamy tzw. racerów, a więc osoby mające chęć wziąć udział w wyścigach SUP.
Tutaj nie ma już kompromisów, szukamy najlżejszego wiosła – najczęściej wykonane z włókna węglowego, dobieramy jedno lub dwuczęściowe wiosło. Zwracamy uwagę na powierzchnię pióra. Tutaj dobór jest uzależniony od Naszych preferencji ale i zarazem budowy ciała.
Dodatkowo zwrócicie uwagę na skorelowaną sprawę z piórem, a więc poziom giętkości wiosła. Biorąc udział w wyścigach jest to bardzo ale to bardzo istotny element jednak jest on tutaj kwestią indywidualną, z jakiego typu wiosłem będzie nam się współpracowało najlepiej.
Podsumowanie
Jak zapewne zwróciliście uwagę na wiosło do deski SUP można patrzeć przez wiele pryzmatów.
Starliśmy się podsunąć kluczowe pytania, tak aby przy zakupie wiosła, gdzie najczęściej pierwszym kierunkiem jest cena zwrócić uwagę na jego parametry, które nie koniecznie muszą odpowiadać naszym potrzebom bądź nie uwzględniają naszych potrzeb.
Comments